Zalety boksu

Boks to bez wątpienia jeden z najstarszych sportów. Początki pięściarstwa sięgają Starożytnej Grecji i Rzymu. Niestety często osobom słabo rozeznanym w sporcie niesłusznie kojarzy się wyłącznie z krwawymi walkami w ringu. Warto jednak wiedzieć, że amatorskie treningi bokserskie nawet w najmniejszym stopniu nie przypominają brutalnej rozrywki, którą wielu może znać z telewizji.
Nic bardziej mylnego – treningi bokserskie większości z nas sprawiają ogromną frajdą, a co należy podkreślić, wiążą się z mniejszym ryzykiem kontuzji, czy też poważniejszych urazów niż inne popularne sporty takie jak piłka nożna, koszykówka czy squash.
Co ważne, regularne treningi bokserskie oprócz lepszego samopoczucia mogą przyczynić się do poprawy kondycji oraz wzmocnieniem ogólnego samopoczucia zawodnika.

Podczas treningu bokserskiego koncentrujemy się na uderzeniach pięściami.
Do podstawowych ciosów zalicza się:
– cios sierpowy,
– cios prosty,
– uderzenie z dołu.

Trzeba zaznaczyć, że w boksie zabronione są kopnięcia i ciosy poniżej pasa.
Przeciwnika nie można także popychać, szturchać, gryźć, uderzać łokciami oraz głową.


Podczas walki bokserskiej kluczowe są :
– odpowiednia postawa,
– równowaga ciała,
– praca nóg


Wyprowadzane ciosy powinny być przede wszystkim szybkie, precyzyjne oraz trudne do przewidzenia przez przeciwnika. Podczas walki należy skoncentrować się jednak nie tylko na ataku, musimy pamiętać także o odpowiedniej obronie przed uderzeniami. Maksymalna koncentracja w trakcie walki jest niezwykle istotna, jeśli jej zabraknie, przeciwnik z pewnością to wykorzysta. Po ringu należy poruszać się dynamicznie, bardzo ważny jest szybki czas reakcji i umiejętność przewidywania kolejnych ruchów partnera sparingowego.
Podczas zajęć bokserskich w UKSW Pirs z pomocą profesjonalnego trenera kładziemy nacisk na doskonaleniu techniki walki, skupiamy się też na kształtowaniu wytrzymałości, siły oraz szybkości zawodnika.
Przygodę z boksem zazwyczaj rozpoczynamy od nauczania prawidłowej postawy, sposobu poruszania się, a także wyprowadzania ciosów. Po opanowaniu podstaw przechodzimy do znacznie bardziej wymagających treningów, podczas których rozwijane są umiejętności walki i wypracowuje się własny styl zawodnika.
Treningi bokserskie kształtują charakter. Osoby, które decydują się na rozpoczęcie przygody z boksem, powinny przygotować się na ciężką, lecz zarazem bardzo satysfakcjonującą pracę. Determinacja w dążeniu do celu, zaangażowanie i gotowość do przezwyciężania własnych słabości a także stawianie sobie nowych granic to kluczowe cechy boksera.

Największe zalety boksu:
Regularne treningi boksu mogą przynieść nam szereg korzyści.
Jeśli chcesz wymodelować i wyszczuplić sylwetkę, gwarantujemy, że to odpowiednia dyscyplina dla Ciebie.
Podczas ćwiczeń bokserskich wzmacniamy mięśnie brzucha, pośladków, nóg oraz ramion.
W trakcie takiego treningu możesz spalić nawet do 800 kalorii!
Dzięki treningom bokserskim w bardzo krótkim czasie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów i cieszyć się wysportowaną figurą a co za tym idzie również zdecydowanie lepszą kondycją.
Warto jednak zaznaczyć, że zalety boksu nie kończą się na korzyściach związanych z naszym wyglądem – tego typu treningi mogą bardzo pozytywnie wpłynąć także na naszą psychikę.
Rozwijanie umiejętności bokserskich daje nam większy komfort psychiczny i potęguje pewność siebie w sytuacji ewentualnego zagrożenia ale także podnosi naszą samoocenę w życiu codziennym – domu, pracy, szkole.
Dzięki treningom bokserskim możesz również poprawić swoją koncentrację oraz znaleźć w sobie większe pokłady cierpliwości.
Boks to świetny sposób na rozładowywanie stresu.
Zajęcia z boksu – dla kogo?
Boks przez wielu uznawany jest za typowo męską dyscyplinę – nic bardziej mylnego!
Coraz częściej na naszej sali treningowej pojawiają się Panie, które podczas ćwiczeń dają z siebie wszystko i swoimi umiejętnościami mogą zawstydzić nie jednego Pana.
Boks to sport dla każdego, bez względu na płeć, a także nie ma w nim ograniczeń wiekowych – obecnie do bokserskich społeczności w wielu klubach sportowych mogą dołączyć nie tylko dorośli, ale i dzieci.
Boks w UKSW Pirs
Chcesz spróbować swoich sił na zajęciach w naszym klubie ?
Zadzwoń aby się umówić: +48 600 424 410